Koszt rozwodu kościelnego
Rozważając podjęcie kroków zmierzających do rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, ważnym jest ustalenie jaka jest cena uzyskania rozwodu kościelnego.
Na koszty związane z przeprowadzeniem takiego procesu kościelnego składają się:
- opłaty pobierane przez sąd kościelny przeprowadzający proces
- wynagrodzenia adwokata kościelnego, jeśli takiego ustanowi sobie która ze stron procesu
Opłaty Sądowe
Na opłaty sądowe, składają się zazwyczaj:
- opłata wstępna uiszczana w momencie składania skargi powodowej w sądzie, która może wynosić około kilkudziesięciu złotych
- opłata za przeprowadzenie całego procesu, która wahać się może od kilkuset złotych do ponad 2.000 zł
- wynagrodzenie biegłego sądowego jeśli taki zostanie powołany przez właściwy sąd w danej sprawie, którego górna granica wynagrodzenie to około 500zł
- ewentualnie, inne, dodatkowe opłaty związane z prowadzeniem przez sąd sprawy, jednak ich wysokość jest znacznie niższa niż wyżej wskazane.
W tym miejscu zaznaczyć należy, że o tym jakie opłaty pobiera sąd kościelny i jaka jest ich wysokość zależy od biskupa diecezji, w której znajduje się dany sąd prowadzący sprawę. Stąd pewnie różnice w zakresie i wysokości opłat sądowych w różnych sądach kościelnych w Polsce, gdyż każdy biskup diecezjalny może ustanowić inny zakres opłat sądowych i ich wysokości.
Osoby zamierzające rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej muszą mieć świadomość tego, że sądy kościelne, po spełnieniu odpowiednich warunku, dają możliwość uiszczania opłat sądowych w częściach lub nawet godzą się na częściowe obniżenie tych kosztów.
Wynagrodzenie Adwokata Kościelnego
Nie ma z góry przyjętego systemu wyliczania wynagrodzenia jakie pobierają adwokaci kościelni za przeprowadzenie procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Wysokość honorarium adwokata kościelnego może jednak zależeć przede wszystkim od zakresu pomocy prawnej jakiej storna procesowa oczekuje od adwokata.
Osoby starające się o rozwód kościelny nierzadko potrzebuję jedynie konsultacji prawnej pozwalającej ustalić czy mają szanse na unieważnienie ślubu.
Zdarza się, że osoby zamierzające rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa potrzebują jedynie, aby adwokat kościelny pomógł przy sporządzeniu pozwu – czyli skargi powodowej, która rozpoczyna proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
Gro osób, które podejmują decyzję o rozpoczęciu procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, ze względu na wagę sprawy, decydują się na udzielenie pełnomocnictwa adwokatowi kościelnemu, który będzie reprezentował daną stronę w sądzie i zastępował ją we wszelkich czynnościach przed sądem.
Powyższe jest głównym kryterium na podstawie którego adwokaci kościelni ustalają swoje wynagrodzenie za pomoc prawną.
Należy mieć jednak na uwadze również to, że każdy adwokat kościelny, czy kancelaria w ramach której adwokat kościelny świadczy swoje usług, może mieć inny system ustalania należnego mu wynagrodzenia za wykonaną pracę, czy to w systemie godzinowym czy ryczałtowym – za sprawę.
Jednoznacznie podkreślić jednak należy, że wynagrodzenie adwokatów kościelnych, wbrew nieprawdziwej opinii krążącej w sieci, nie jest nieproporcjonalnie wyższe lub w ogóle wyższe od wynagrodzenia adwokatów przeprowadzających chociażby procesy o rozwód cywilny.
Podkreślenia również wymaga, że wielu adwokatów kościelnych mając na względzie niejednokrotnie trudną sytuację materialną swoich klientów, dają możliwość zapłaty należnego honorarium w dogodnych dla danej osoby częściach.